Format KiTAP
Barkod 9786258044065
Yayın Tarihi 2022-04-05
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı Yükseköğretimde Akademik Riskli Öğrencilerin Kestiriminde Makine Öğrenmesi Yöntemleri
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 100
Kapak Karton
Kağıt Kitap Kağıdı
Boyut 160 X 235

Emeği Geçenler :
Yazar   : Kolektif
Editör   : Ayşen Apaydın
Editör   : Ömer Kutlu

Türkiye’de yükseköğretim uzun yıllardır farklı yönleriyle ele alınan ve tartışılan bir konudur. Öncelikle bu kitabın yazım aşamasında yayınlarıyla ve çeşitli bilimsel toplantılarda sundukları görüşleriyle bizleri düşündüren tüm akademisyenlere teşekkür ederiz.
Bu kitabın çıkış noktası, yükseköğretimde öğrenme-öğretme sürecinin odağında yer alan öğrencilerin akademik başarısının birey ve toplum lehine gelişimini sağlamada bir bakış açısı sunmaktır. Yükseköğretim basamağı yetiştirdiği öğrencileriyle toplumun geleceğini biçimlendirmektedir.
Öğrencilerin mezuniyet sürelerini uzatmaları ve akademik riskli duruma düşmeleri yükseköğretim kurumlarının önemli sorunlarından birisidir. Bu durum öğrencilerin, ailelerin ve genel olarak toplumun geleceğini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu olumsuzlukların önüne geçmek izleme ve değerlendirme sistemlerine duyulan gereksinimi arttırmaktadır. Bu gereksinimi karşılamada, veri madenciliği, yapay zekâ ve makine öğrenmesi gibi akıllı ve kendi kendine öğrenen sistemlerin kullanılması, izleme ve değerlendirme yaklaşımlarının nesnelliğini arttıracaktır.
Bu kitapta sunulan makine öğrenmesi yöntemleriyle öğrenci başarısının izlenmesinde ve akademik riskli öğrencilerin kestirilmesinde kullanılabilecek bir karar destek sistemi modeli önerilmiştir. Bu model tasarımının üniversitelerin karar alma süreçlerine yol göstermesi beklenmektedir.

devamını oku..
40.00
Liste Fiyatı : 40.00
Kazancınız : 0.00
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %0 indirim