Format KiTAP
Barkod 9786259946368
Yayın Tarihi 2023-11-01
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 128
Boyut 125 X 195

Emeği Geçenler :
Yazar   : Orhan Veli
Grafiker   : Ufuk Çetiner

Orhan Veli Kanık (1914-1950) İstanbul’un Beykoz semtinde doğmuştur. Eğitim hayatına Beşiktaş Akaretler İlkokulu’nda başlamış, Galatasaray Lisesi ilk kısmı ve Ankara Gazi İlkokulu’nda okumuştur. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nü tamamlamamış ve 1937 yılında Ankara’da PTT Umum Müdürlüğü Telgraf İşleri Reisliği Muamelât’ta memur olarak çalışmaya başlamıştır. Bir yıl kadar yardımcı öğretmenlik yapmıştır. Askerlik görevini yedek subay olarak Bolayır’da yerine getirmiştir. MEB Tercüme Bürosu’na çevirmen olarak girmiş iki yıl sonra ayrılarak 28 sayı yayımlanan Yaprak dergisini çıkarmıştır.

Orhan Veli, dönemin İnsan, Ses, Gençlik, Küllük, İnkilapçı Gençlik gibi dergilerinde yazmıştır (1936-1942). Moliere, Rimbaud, La Fontaine, Musset’ten birçok çeviri yapmıştır. İlk kitabını liseden arkadaşları Oktay Rifat ve Melih Cevdet ile birlikte Garip adıyla çıkarmıştır (1941). Bu kitapla birlikte şiirimizde “Garip Akımı” denen yeniliğinde kurucusu olmuştur. Daha sonra çeşitli şiir kitapları, düzyazıları ve çevirileri yayımlanmış, başta Varlık olmak üzere çeşitli dergi ve gazetelerde yazmıştır.

Orhan Veli şiire getirdiği yenilikler yüzünden en başlarda yadırganmış ve sert eleştirilere uğramıştır. Yaşadığı dönemde büyük bir üne sahip olmuş nadir edebiyatçılardan olan Orhan Veli büyük bir sevgi, saygı ve hayranlıkla da karşılanmıştır. Hayatı boyunca hiç evlenmemiştir. 1950 yılının 10 Kasım’ında Ankara’da belediyenin açtığı çukura düşerek başından yaralanmış, iki gün sonra İstanbul’a dönmüş ve 14 Kasım günü arkadaşının evinde yemek yerken fenalaşmış ve hastaneye kaldırılmıştır. Rahatsızlığı anlaşılamamış alkol zehirlenmesi teşhisi konulmuş ancak beyin kanaması geçirdiği sonradan tespit edilmiştir. Aynı günün akşamı komaya giren şair Cerrahpaşa Hastahanesi’nde hayata veda etmiştir.

devamını oku..
Etiketler : Yeniler
Kategori : Şiir - Yerli
% 50
indirim
30.00
Liste Fiyatı : 60.00
Kazancınız : 30.00
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %50 indirim