Format KiTAP
Barkod 9789944264396
Yayın Tarihi 2012-01-03
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 267
Boyut 36 X 48

Emeği Geçenler :
Yazar   : Antoine Ignace Melling

Gravürler olmasaydı Osmanlı´yı nasıl hayal edebilecek, İstanbul´un güzelliklerini, mimarisini; insanların giyim kuşamından, kayıklarının süslemesine kadar birçok detayı nasıl öğrenebilecektik? Mimarlarımızın çizimlerini, tasarımcılarımızın motiflerini, gezdiğimiz gördüğümüz kentler üzerine yorumlarımızı neler etkileyecekti?

Kısaca "kazıma resim sanatı" olarak tanımlayabileceğimiz gravür, fotoğrafın icadından çok önce, bir levhaya kazınan resimlerin kağıt üzerine aktarılmasıyla elde edilen meşakkatli bir çoğaltma tekniğiydi. Bu sayede geçmişin görüntüleri kaybolmuyor, yeni nesillere ulaşabiliyordu.

Geçmişi geleceğe taşıyan işte bu gravür kitapları arasında en seçkini, Orhan Pamuk´un da "Boğaz manzaralarını konu edinen bütün Batılı ressamlar içerisinde görmenin ve seyretmenin zevklerini bana en çok tattıranı ve bana en inandırıcı geleni Melling´dir" diye bahsettiği ressamın eseridir. Melling´in akıl almaz detaylarla süslediği resimlerinden oluşan ve yaklaşık iki yüz yıl önce yayınlanan Voyage pittoresque de Constantinople et des rives du Bosphore, daha evvel birçok koleksiyoner, kitapsever ve İstanbul aşığı için ulaşılması son derece zor bir eser iken nihayet Türk okuruna kendi dilinde ulaşıyor. Prof. Dr. Edhem Eldem´in önsözünü yazdığı kitapta 48 gravür ve 3 haritanın dışında, gravürlerde tasvir edilen yerlerin detaylı anlatımının da bulunduğu metinler dünyada ilk kez İngilizce, Türkçe ve Fransızca olarak 3 dilde yayınlanıyor.

Melling´in eseri, İstanbul´un (bugün hala varlığını devam ettiren ya da yok olan) görkemli yapılarını sunmanın dışında, "Bayram günü Padişah´ın tören yürüyüşü", "Türk düğün alayı", "Tophane´de bir kahvehanenin iç görünümü" gibi bölümleriyle sosyal hayattan kesitleri de tasvir ediyor.

On dokuzuncu yüzyıl seyahat edebiyatının temel örneklerinden biri olan bu kitap, yalnız Osmanlı tarihçileri ve toplum bilimciler için bir kaynak olmakla kalmayıp şarkiyatçı söylem konularında da eleştirel ve karsılaştırmalı çalışmalar için zengin bir uygulama alanı sunuyor. Bu nedenle de, ilk yayınlanışından neredeyse iki yüzyıl sonra Voyage pittoresque de Constantinople et des rives du Bosphore, hala bilim insanları için zengin ve çok boyutlu bir araştırma konusu, kitapseverler için ise görsel bir haz kaynağı olmaya devam ediyor.

Kısaca “kazıma resim sanatı” olarak tanımlayabileceğimiz gravür, fotoğrafın icadından çok önce, bir levhaya kazınan resimlerin kağıt üzerine aktarılmasıyla elde edilen meşakkatli bir çoğaltma tekniğiydi. Bu sayede geçmişin görüntüleri kaybolmuyor, yeni nesillere ulaşabiliyordu...

devamını oku..
Etiketler : Yeniler
Kategori : Sanat Tarihi
% 10
indirim
7,650.00
Liste Fiyatı : 8,500.00
Kazancınız : 850.00
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %10 indirim