Format KiTAP
Barkod 9786258044485
Yayın Tarihi 2022-05-14
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı Soruların Sınıftaki Gücü
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 122
Kapak Karton
Kağıt Kitap Kağıdı
Boyut 160 X 235

Emeği Geçenler :
Yazar   : Sanem Bülbül Hüner

Sorular, sormaya başladığımız andan itibaren bizi sorduğumuz konu ile ilgili düşünmeye davet eder. Sordukça düşünmeye düşündükçe sormaya devam ederiz ve yanıtlara ulaştıkça yeni sorulara da ulaşırız. Doğru bir ilk soru bizi hem ilk sorunun yanıtına hem de ikinci doğru bir soruya götürebilir. Bu kitabın ilk sorusu “Bir öğretmen olarak sınıfta doğru sorular soruyor muyum?” sorusudur.

Bu sorunun yanıtı ise sınıfta iyi soru sormanın önemini bize ilk söyleyen Antik Yunan filozofu Sokrates’e götürür. Soruları kullandığı ve kendi adıyla bilinen Sokratik sorgulama yöntemi ile Sokrates günümüze kadar gelerek doğru ve iyi soruların sınıfta ne kadar önemli olduğunu söylemeye devam etmektedir. Sokrates öğrencilerinin zihinlerindeki bilgileri sorularla ortaya çıkarır. Öğrenmenin öğrencilere iyi ve doğru sorular sorarak ya da onların doğru soruları sormalarını sağlayarak gerçekleşebileceğini iddia eder. Öğretme ve öğrenme eylemlerini yeniden yorumlayarak öğrenmeyi öğrenenin daha etken olduğu bir noktaya konumlandırmıştır.

Sorular öğrencilere daha zengin ve daha derin öğrenme deneyimleri sunar. Sınıf içinde sorulan iyi sorular ister öğretmenler isterse öğrenciler tarafından sorulsun eleştirel, yaratıcı ve özenli düşünme gibi üst düzey düşünme becerilerini geliştirir.Sınıflarda duyulacak iyi sorular öğrencileri öğretmenlerin yanıtlarını bulma ve ezberleme çabasından kendi yanıtlarını ve sorularını keşfetme çabasına taşıyacaktır. Bu kitapta doğru ve iyi soruların sınıflarda duyulmasını sağlayan yöntemlerden biri olan sokratik sorgulama yöntemi ele alınmıştır. Sokrates’ten günümüze kadar soruların öğrenme sürecindeki yeri, önemi ve sokratik sorgulama yönteminin kavramsal boyutlarının yanı sıra sınıf içi uygulama örneklerine de yer verilmiştir.

Sınıftaki sorular kimin soruları? Öğretmenlerin mi? Öğrencilerin mi? Sınıfta en çok kimlerin soruları duyuluyor? İyi ve doğru soru nedir? Düşünme ile sorular arasında nasıl bir ilişki vardır? Öğretmenler sınıfta neden ve nasıl sorular sorarlar? Peki öğrenciler? Onlar sınıfta ne sıklıkla ve ne tür sorular sorarlar? Sınıf içi etkileşim ile sorular arasında nasıl bir ilişki var? Sınıfta iyi soruların sorulması için nasıl bir yol izlemeliyiz? Paul ‘un, Lipman’ın sokratik yöntemleri ve Padeia sokratik seminer arasında bir farklılık var mı? Bu yöntemler sınıf ortamında nasıl uygulanır? Öğrenme ortamına ve öğrenme sürecine katkıları nedir? gibi pek çok sorunun yanıtını bulabilecek olan okuyucuların kendi yeni sorularını sormaları dileğiyle.

devamını oku..
48.00
Liste Fiyatı : 48.00
Kazancınız : 0.00
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %0 indirim