Format KiTAP
Barkod 9786054793259
Yayın Tarihi 2014-08-28
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 248
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 115 X 215

Emeği Geçenler :
Yazar   : Reha Günay

16. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu siyasi bakımdan bir dünya lideriydi. Öte yandan sanat üretimi açısından da dorukta bulunuyordu. İşte bu süreçte Mimar Sinan, zamanının kültürel birikimini mimarlık alanında tek isim olarak temsil edebilmiş bir mimardır. Osmanlı mimarlı-ğını taçlandıran yapılarıyla mimarlık tarihimize benzersiz katkılar sağlayan Sinan, kendine özgü tasarımlarının büyük çoğunluğunu İstanbulda gerçekleştirmiştir.

Sinanın İstanbulu, Mimar Sinanın İstanbuldaki yapı-larını tanımak isteyenler için Kapsamlı bir rehber olarak kurgulandı. Reha Günayın tek tek inceleyip fotoğraflayarak hazırladığı bu kitapta Sinanın külliye, cami, hamam, medrese, köprü gibi farklı yapı tiplerinde verdiği eserlerin temel özellikleri mimari çizimler eşliğinde tanıtılıyor. Sinanın hayatı, sanatı ve yapılarının mimari analizinin yanı sıra eserlerini taçlandıran minare, kubbe, mukarnas, bezeme, vitray gibi mimarlık öğeleri de tüm ayrıntılarıyla okuyucuyla paylaşılıyor.

Kitapta İstanbul, Tarihi Yarımadanın merkezinden başlayan bir gezi rotasına göre altı bölgeye ayrılıyor: Sarayburnu Süleymaniye , Eyüp Sütlüce Cibali Edirnekapı , Topkapı Saraçhane Fatih , Yedi-kule Aksaray Fındık zade , Şişhane Tophane Tepebaşı- Ortaköy ve Üsküdar bu bölgeleri; dolayı-sıyla kitabın ana ölümlerini oluştururken Mağlova Ke-meri, Sultan Süleyman Köprüsü gibi yapılar ise İstanbul Çevresi başlığı altında tanıtılıyor. Bölüm girişlerinde verilen haritalarla okuyucuya, yapıların konumlarını ve birbirleriyle olan ilişkilerini izleme kolaylığı sunuluyor.

devamını oku..
Kategori : Şehir Mimarisi
% 10
indirim
29.17
Liste Fiyatı : 32.41
Kazancınız : 3.24
Favorilere Ekle
Ürün Tükendi.