Çevirmen : Duygu Özen
Yayıncı : Kaknüs Yayınları
Fiyat: 23.40 TL   Liste Fiyatı : 26.00 TL
Ürün Satışta. % 10 İndirim
Barkod-ISBN : 9789752563575
Yayın Tarihi : 2017-10-20
Yayın Dili : Türkçe
Orjinal Adı : Sanat Terapisiyle İyileşmek
Baskı Sayısı : 2.Baskı
Sayfa Sayısı : 256
Kapak : Karton
Kağıt : 2.Hamur
Boyut : 155 X 225
Basım Yeri : İstanbul
Hakkında
Yorumlar
Resimler ve Dosyalar
Her insan, hayatta oynadığı rol ne olursa olsun derinliklerinde, yani bilinçdışında küçük çocuklar taşır. Bunlar bazen coşku hâlinde, bazen büyük keder durumlarında, bazen de alkol gibi maddelerin tesiriyle mey-dana çıkabilirler. Ayrıca kişiye tedavi amaçlı gerileme (regresyon) yaşatılıp çocuklukta yaşanan acılara inilebilinir. İşte bu kitapta yazar sol el ile yazı yazdırarak ve resim yaptırarak (solak olanlar için sağ el), böyle bir kontrollü gerilemeyi bizlere yaşatıyor. Önce 5 yaşındaki hâlimizi sol el ile çiziyoruz, sonra ona (yazarın önerdiği) bazı sorular yöneltip cevaplarını yine sol el ile yazmasını istiyoruz. Mesela ona, sen kimsin diyoruz? Sorular, Kendini nasıl hissediyorsun?, Hangi kişiler ve durumlar seni üzüyor? gibi cümlelerle derinliğe doğru indikçe çok acıklı yönlerimizle karşılaşabiliyoruz.

Yazar kitabında derinliklerimize yerleşmiş anne baba sembolleri ile de diyalog kurduruyor. Çocuk; aşırı eleştiren, otoriter anne baba karşısında kendini savunmayı öğreniyor; böylece açık kalmış yaralar tekrardan sarılıyor. Sağlığına kavuşan çocuk ise artık daha rahat bir şekilde kendini
ifade edebiliyor, hatta gizli kalmış yaratıcı yönleri tekrardan uyanabiliyor.

Neticede yardımcı bir psikoterapi metodu olarak İçsel Çocukla temas, gerek kendi kendine uygulamalarda, gerek bireysel terapide ev ödevi olarak, gerekse grup çalışmalarında faydalı olabilir kanaatindeyim.
Psikiyatr Dr. Mustafa Merter
Türkiye Benötesi Psikolojisi Derneği Başkanı

Dr. Lucia Capacchione, grafik sanatçısı, oyuncak tasarımcısı ve Mon-tessori yöntemiyle çocuk gelişim uzmanı olarak kariyer yaptıktan sonra, yakalandığı ölümcül hastalıktan kurtulmak için, baskın olmayan el ile resim çizme ve yazı yazma tekniklerini uygulayan sanat terapisi yöntemini geliştirmiştir. Sağlığına kavuştuktan sonra bu yöntemle terapi yaparak birçok kişinin şifa bulmasını sağlamıştır. Bu teknikler birçok eğitim kurumunda ve sağlık merkezlerinde uygulanmaktadır. Capacchione, çok sayıda uluslararası şirketin yanı sıra Walt Disney Imagineeringe danışmanlık yapmaktadır.

Okuyucu Yorumları