Detaylar

Kategori Ekonomi - Diğer
Yayıncı Türkmen Kitabevi
Liste Fiyatı 38.00
Format KiTAP
Barkod-ISBN 9786052184189
Yayın Tarihi 2018-09-22
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 224
Boyut 165 X 235

Ekonomik Katma Değer (EVA)

Küresel ekonomik koşullarda şirketlerin performansa dayalı olarak yönetilmesi hayati bir önem taşımaktadır. Bir performans ölçüsünün etkinliğini belirleyen en önemli kriterlerden biri firma değerini belirleme kabiliyetidir. Finansal performansın ölçülmesinde kullanılan aktif karlılık oranı, özsermaye karlılık oranı ve pay başına kar gibi muhasebeye dayalı geleneksel performans ölçülerinin manipülasyonlara açık olması ve özsermaye maliyetini dikkate almaması nedeniyle şirket performansını eksik olarak değerlendirmesi ve bu kriterler ile şirket değeri arasındaki ilişkinin zayıf olması, son yıllarda değere dayalı performans ölçülerinin ön plana çıkmasına neden olmuştur. Bu ölçüler içinde en yaygın olarak kullanılan performans ölçüsü Ekonomik Katma Değer (EKD)’dir.
EKD, şirketlerin vergi sonrası faaliyet kârı ile bu kârı elde etmek için yatırılan sermaye maliyeti arasındaki fark olarak tanımlanabilir. Kitapta Ekonomik Katma Değer’in finansal performans ölçüsü olarak kullanılmasının önemi ve EKD’nin hesaplanması, İMKB Ulusal Sınai Endeksi’nde 2004-2009 döneminde yer alan 126 firmanın üçer aylık verileri üzerinde, uygulamalı olarak aşama aşama anlatılmaktadır.
Kitapta çalışma kapsamındaki şirketlerin EKD’sinin hesaplanması aşamasında sermaye maliyeti hesaplanırken literatürde daha önce olmayan yeni bir yaklaşım geliştirilmiştir. Kitap bu yönüyle konuya ilişkin daha önce yapılan tüm çalışmalardan farklılaşmakta ve alanında özgün bir niteliğe sahip olmaktadır.

Emeği Geçenler

Yazar   : Mehmet Sabri Topak

Etiketler

Ürün Kart

Satış

% 15
indirim
32.30
Liste Fiyatı : 38.00
Kazancınız : 5.70
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %15 indirim