Detaylar

Kategori Hobi - Genel
Yayıncı Domingo Yayınevi
Liste Fiyatı 40.00
Format KiTAP
Barkod 9786056260414
Yayın Tarihi 2018-11-09
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 7.Baskı
Sayfa Sayısı 353
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 140 X 210
Basım Yeri İstanbul

Tam Benim Tipim; Bir Font Kitabı

Yılın En İyi Kitaplarından
-Amazon-

Büyüleyici... Gerçek ve mizah arasında mükemmel bir denge yakalıyor. Bu kitabı okumak bakışınızı değiştirecek.
-Time Out-

Tam Benim Tipim bir font kitabı. Binlerce fontu alt alta sıralayan katalogvari bir kitap değil -öyle olsa muhtemelen bir uluslararası çoksatan olamazdı. Tersine; gerçek öyküler üstüne kurulmuş hayli eğlenceli bir kitap elinizdeki. Gutenberg'in ilk harf kalıbını dökmesinden, Steve Jobs'ın onları bilgisayarımızın font menüsüne doluşturup modern zaman font salgınını başlattığı ana, pek çok şaşırtıcı ve hatta kimi zaman büyüleyici öykünün kahramanı bu kitapta bahsedilen fontlar.

Helvetica neden ve nasıl bütün dünyayı istila etti ya da daha romantik bir deyişle, şehirlerin parfümü haline geldi? IKEA'nın fontunu değiştirmesi nasıl oldu da İsveç kaynaklı en büyük infial olarak anılacak bir toplumsal tepkiye sebep oldu? Obama'yı Beyaz Saray'a bir font taşımış olabilir mi? Neden 30'ların Art Deco'su Amy Winehouse'a böylesine yakışıyor? Bir fontu, bir ülkeye, bir dine, bir döneme, bir mesleğe ya da bir duyguya has kılan şey tam olarak nedir? Arial'ın dingin kim(liksiz)liğinden, Times New Roman'ın pratik ciddiyetinden, Comic Sans'ın rahatsız edici hafifliğinden -ve kullanımını yasaklama kampanyasından- kimler sorumlu? Trajan'ı bütün kötü film posterleri için vazgeçilmez kılan ne? Tüm zamanların en iyi ve en kötü fontları hangileri? Ve tabii, kaçınılmaz soru; seçtiğin font senin hakkında ne söylüyor?

Tabelalardan menülere, havalimanlarından giysilerinizin etiketlerine, baktığınız her şeyi farklı görmenizi sağlayacak bir kitap Tam Benim Tipim.

Eğer öğle yemeğindeki kaşığın şeklini hatırlıyorsanız, şekli yanlış demektir,
-Adrian Frutiger, iyi bir fontun farkedilmez olması yönünde görüşünü paylaşırken...-

Emeği Geçenler

Yazar   : Simon Garfield
Çevirmen   : Sabri Gürses

Satış

% 20
indirim
32.00
Liste Fiyatı : 40.00
Kazancınız : 8.00
 Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %20 indirim