Format KiTAP
Barkod 9786254171819
Yayın Tarihi 2022-01-14
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı Seralarda İklimlendirme
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 496
Kapak Karton
Kağıt 1.Hamur
Boyut 160 X 235

Emeği Geçenler :
Yazar   : A. Nafi Baytorun

Yüksek teknolojiye sahip seralar, bitkisel üretimde kullanılan pahalı yapılardır. Bu bağlamda sera inşasına karar vermeden önce rasyonel bir bitki üretimi için detaylı bir sera planlaması yapılmalıdır. Seraların planlamasında; yer seçimi, yapı elemanları ve uygun sera donanımının belirlenmesi yanında yetiştirilen bitkilerin arzu ettikleri konfor ortamının sağlanması zorunludur. Seralarda bitki gelişimi için gerekli olan sıcaklık, nem, ışık ve CO2’in iklimlendirme ile bitkilerin arzu ettiği sınırlar arasında tutulması verim ve kaliteyi olumlu yönde etkilemektedir. Bitki gelişimini etkileyen büyüme parametrelerinin birbirine olan etkileşimi dikkate alınarak yapılan iklimlendirme, seralardan beklenen kaliteli yüksek verimin elde edilebilmesi yanında enerji verimliliğinin yükseltilmesi için gereklidir.
Bu eser; seralarda ısıtma, havalandırma, gölgeleme, soğutma, havanın kurutulması ve iklim kontrolünde kullanılan farklı denetim stratejileri konusunda yapılan araştırmalar ve seraların iklimlendirilmesi konusunda gerekli parametrelerin öğretilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Kitapta, teknik açıdan önemli konular hakkında bilgi, hesaplama ve uygulama örnekleri verilmiştir.
Bu eser; seracılık alanında danışmanlık, idarecilik, eğitim ve planlama konusunda çalışma yapan herkese yardımcı ve yönlendirici olarak hizmet verecektir.

devamını oku..
Kategori : Bahçe - Çiçek
85.00
Liste Fiyatı : 85.00
Kazancınız : 0.00
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %0 indirim