Detaylar

Kategori Geleneksel Türk - İslam Sanatı
Yayıncı Yem Yayın (Yapı-Endüstri Merkezi Yayınları)
Liste Fiyatı 150.00
Format KiTAP
Barkod 9789758599899
Yayın Tarihi 2007-05-01
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 720
Kapak Ciltli
Kağıt Kuşe
Boyut 235 X 310
Basım Yeri İstanbul

Osmanlı Mimarisi

Osmanlı mimarisi üzerine şimdiye kadar yapılmış en geniş kapsamlı ve benzersiz bir başyapıt.

Uzun soluklu bir çalışmanın sonucu olan bu eser, mimarlık tarihi alanında dünyanın başta gelen adlarından biri ve birçok yayını ile sanat ve mimarlık tarihimizin tanınmış temsilcilerinden olan Prof. Doğan Kuban ve YEM Yayın işbirliği ile gerçekleştirildi.

Doğan Kuban’ın yarım yüzyıllık birikiminin belgelendiği kitap, Türk ve İslam mimarlık tarihinin genel bir değerlendirmesiyle Osmanlı döneminde yaratılan kent çevresi ve mimarlığının dünya mimarlığı içinde karşılaştırmalı bir panoramasını, bu alanda yapılmış en son çalışma ve bulguların verilerini de dikkate alarak sunuyor.

Mimarlık Tarihi yazınına ilişkin genel bir değerlendirme ile başlayan çalışma, Erken Osmanlı Dönemi’nden, Cumhuriyet’e dek Osmanlı’nın mimari mirasını inceliyor. Kuban, bu çalışmasında yalnızca sanat ve mimarlık tarihi alanında değil, mimarlık tarihi ile tarih arasındaki ilişkileri de irdeliyor. Mimari ile onu yaratan kültür ortamı arasındaki bağları, şimdiye kadar alışılmış olan yaklaşımlardan farklı ve ayrıntılı biçimde ele alıyor. Osmanlı tarih, kültür ve sanatına ilişkin bütün önyargıları, klişeleri ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Hazırlıkları yaklaşık üç yıl süren kitap, Mimar-fotoğraf sanatçısı Cemal Emden tarafından fotoğraflandı. Yapıtta yer alan tüm mimari çizimler özgün kaynaklarından yararlanılarak yeniden oluşturuldu.

1000’in üzerinde renkli fotoğraf, çizim ve gravür

Emeği Geçenler

Yazar   : Doğan Kuban

Satış

% 10
indirim
135.00
Liste Fiyatı : 150.00
Kazancınız : 15.00

Temin Süresi: 2 Gün
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %10 indirim