Yazar : Niyazi Berk
Yayıncı : Türkmen Kitabevi
Kategori : Finans
Fiyat: 46.75 TL   Liste Fiyatı : 55.00 TL
Ürün Satışta. % 15 İndirim
Bu üründen 10 adet satılmıştır.
Etiketler : Çok Satılanlar
Barkod-ISBN : 9786054749393
Yayın Tarihi : 2017-09-07
Yayın Dili : Türkçe
Orjinal Adı : Finansal Yönetim
Baskı Sayısı : 12.Baskı
Sayfa Sayısı : 696
Kapak : Karton
Kağıt : 2.Hamur
Boyut : 195 X 235
Basım Yeri : İstanbul
Hakkında
Yorumlar
Resimler ve Dosyalar
Firmalar faaliyetlerinde yatırım, finansman ve kâr dağıtımı ile ilgili kararlar alırlar.
* Yatırım kararları, bir firman?n sermaye bütçelemesi, uzun vadeli planlama ve yönetme süreci ile ilgilidir. Finans yöneticisi duran varlıklara rasyonel bir ?ekilde sermaye tahsis eder. Büyümeyi etkilemesi, yüksek tutarda fon gerektirmesi, riske yol açması ve uzun vadede nakit dönü?ü sağlaması yüzünden yanlış projelerin seçilmesi işletme varlıklarını tehdit edebilir. Bu yüzden kararlar dikkatle hazırlanmış bir fizibilite analizine dayanır. Fonların yatırımı için birçok alternatif vardır ama sermayenin fırsat maliyeti ve hissedarların beklenen getirisi gözetilerek, firmaya maksimum fayda sağlayan projelere yatırım yapılır.
* Finansman kararları ise bir işletmenin sermaye yapısı ile ilgilidir. Firma faaliyetlerini finanse etmek için kullandığı uzun vadeli borç ve öz kaynak bileşimi anlamına gelir. Yatırımı finanse etmenin iki temel yolu var: Borçlanmak ve şirket fonlarını kullanmak. Borçların faizi ile birlikte geri ödenmesi gerekir. Yeni kaynak için firma borsada halka arz edilebilir veya paylar az sayıda özel yatırımcıya satılabilir. Yatırımın finansmanı işletme açısından bir karar sürecidir. Bu süreçte; fonlama maliyeti, risk, nakit akışı, yönetim kontrolü, sermaye pazarının durumu vb. faktörlerin dikkate alınması gerekir.
* Kâr dağıtım kararları, dönem kârının veya şirket fonlarının dağıtımı ile ilgilidir. Firmanın kârı alacaklılar, çalışanlar, vergi otoritesi, hissedarlar vb. ilgililere dağıtılır, kalan tutar ise rezervlere eklenir. Genellikle yeni ve büyümeye odaklı firmalar daha az temettü verirken, eski ve verimli projeleri olmayan işletmeler daha fazla kâr payı dağıtmayı tercih ederler.
* Alınan kararlar sonucu firmanın sürdürülebilir başarısını ve likiditesini korumak önemlidir. Firma kârlılık, likidite ve risk dengesini sürdürmek bakımından çalışma sermayesine de yeterli fon ayırmalıdır.

Okuyucu Yorumları