Fiyat: 96.00 TL   Liste Fiyatı : 120.00 TL
Ürün Satışta. % 20 İndirim
Etiketler : Ürün Kart
Barkod-ISBN : 9786052952467
Yayın Tarihi : 2017-11-15
Yayın Dili : Türkçe
Orjinal Adı : Fausto Zonaro - Sarayın Son Başressamı; İkbal'den İdbara
Baskı Sayısı : 1.Baskı
Sayfa Sayısı : 372
Kapak : Karton
Kağıt : 2.Hamur
Boyut : 190 X 280
Hakkında
Yorumlar
Resimler ve Dosyalar
Osmanlı İmparatorluğu'nda köklü değişikliklerin yaşandığı 19. yüzyılda, kültür ve sanat oldukça önemli yer tutar. Resim sanatı, en büyük itibarı görür ve Avrupa'dan getirilen ressamlar sarayda istihdam edilir. Bu yüzyılın sonlarına doğru sarayda görevlendirilen ressamlardan biri de İtalyan asıllı Fausto Zonaro'dur. 1891'de İstanbul'a gelen Zonaro, 1896'da II. Abdülhamid tarafından Yıldız Sarayı'nın başressamlığına getirilir ve bu görevi on dört yıl sürdürür.

Sanatının zirvesini yaşadığı bu yıllarda pek çok esere imza atar, sergiler açar ve aynı zamanda resim dersleri verir. Padişahın iradesiyle kurulan silah müzesinin komisyonunda yer alan Zonaro, Osmanlı askerlerini resmederek bir albüm halinde saraya sunar. 27 ayrı suluboya resmin yer aldığı Osmanlı Askerleri Albümü bu kitapta ilk defa yayımlanıyor.

II. Abdülhamid'in tahttan indirilmesiyle İtalya'ya dönmek zorunda kalan Zonaro'nun sanat yaşamı, ailesiyle birlikte İstanbul'da bulunduğu on dokuz yıl, burada geçirdiği son zamanlarına dair bilinmeyenler ve İtalya'ya döndükten sonra yaşadığı hayal kırıklıkları. Bugüne dek yayımlanmamış arşiv belgeleri ile ressamın pek çok çalışmasının yer aldığı Sarayın Son Başressamı Fausto Zonaro, dönemin idari kadrosunun sanata ve sanatçıya yaklaşımına da ışık tutuyor.

Okuyucu Yorumları