Detaylar

Kategori Fotoğraf ve Fotoğrafçılık
Yayıncı Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Liste Fiyatı 120.00
Format KiTAP
Barkod-ISBN 9786052952467
Yayın Tarihi 2017-11-15
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 372
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 190 X 280

Fausto Zonaro - Sarayın Son Başressamı; İkbal'den İdbara

Osmanlı İmparatorluğu'nda köklü değişikliklerin yaşandığı 19. yüzyılda, kültür ve sanat oldukça önemli yer tutar. Resim sanatı, en büyük itibarı görür ve Avrupa'dan getirilen ressamlar sarayda istihdam edilir. Bu yüzyılın sonlarına doğru sarayda görevlendirilen ressamlardan biri de İtalyan asıllı Fausto Zonaro'dur. 1891'de İstanbul'a gelen Zonaro, 1896'da II. Abdülhamid tarafından Yıldız Sarayı'nın başressamlığına getirilir ve bu görevi on dört yıl sürdürür.

Sanatının zirvesini yaşadığı bu yıllarda pek çok esere imza atar, sergiler açar ve aynı zamanda resim dersleri verir. Padişahın iradesiyle kurulan silah müzesinin komisyonunda yer alan Zonaro, Osmanlı askerlerini resmederek bir albüm halinde saraya sunar. 27 ayrı suluboya resmin yer aldığı Osmanlı Askerleri Albümü bu kitapta ilk defa yayımlanıyor.

II. Abdülhamid'in tahttan indirilmesiyle İtalya'ya dönmek zorunda kalan Zonaro'nun sanat yaşamı, ailesiyle birlikte İstanbul'da bulunduğu on dokuz yıl, burada geçirdiği son zamanlarına dair bilinmeyenler ve İtalya'ya döndükten sonra yaşadığı hayal kırıklıkları. Bugüne dek yayımlanmamış arşiv belgeleri ile ressamın pek çok çalışmasının yer aldığı Sarayın Son Başressamı Fausto Zonaro, dönemin idari kadrosunun sanata ve sanatçıya yaklaşımına da ışık tutuyor.

Emeği Geçenler

Yazar   : Fatma Ürekli
Editör   : Şengün Kılıç Hıristidis;Pınar Güven

Etiketler

Ürün Kart

Satış

% 20
indirim
96.00
Liste Fiyatı : 120.00
Kazancınız : 24.00
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %20 indirim