Detaylar

Kategori Antropoloji - Etnoloji
Yayıncı İnkılâp Kitabevi
Liste Fiyatı 50.00
Format KiTAP
Barkod 9789751036384
Yayın Tarihi 2015-11-05
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 784
Kapak Karton
Kağıt 3.Hamur
Boyut 137 X 215

Eski Toplum

Evrimci budunbilimin kurucusu sayılan Lewis Henry Morgan, hukuk öğreniminin ardından Amerika kıtasındaki yerli halklara karşı yapılan haksızlıklara karşı çıkmıştır. Morgan 1851-1877 yılları arasında Kızılderililerin arasında yaşamış, yaptığı gözlemleri ve araştırmaları kitaplarına konu etmiş ve antropolojinin simge adlarından biri haline gelmiştir. Eski Toplum yapıtıyla Friedrich Engels'e de esin kaynağı olmuş; Engels bu eserle Charles Darwin'in Türlerin Kökeni 'ni kıyaslayarak Ailenin, Özel Mülkiyetin ve Devletin Kökeni adlı yapıtını oluşturmuştur.

Morgan, Kızılderililer arasında geçirdiği otuz yıllık deneyimi neticesinde insanlığın yabanıllık, barbarlık ve uygarlık aşamalarından geçtiğini öne sürer ve bu savını sadece Amerika yerlileri ile sınırlamayarak, dünya üzerindeki tüm ilk toplumlarda da aynı aşamaların yaşandığını örnekler. Morgan'a göre insanlık köken olarak tek ve birdir; ayrı yerlerde, ayrı zamanlarda, aynı yollardan geçmiş; aynı süreçleri tamamlayarak uygarlığın/gelişmenin benzer aşamalarına varmıştır.

Budunbilim konusunda en önemli kaynaklardan biri olarak gösterilen Eski Toplum, günümüz toplum şekillerine ve toplumsal örgütlenmelerine nasıl ulaştığımızı, bugünden sonra da değişimin aynı şekilde devam edip bizleri başka bir aşamaya taşıyacağını geniş çaplı araştırmalarla ortaya koyuyor.

Budunbilimin kurucusu Lewis Henry Morgan'ın yüz yılı aşan bir süreçten sonra da, günümüzde geçerliliğini sürdüren birçok görüşü, değerlendirmesi vardır. Morgan'ı eleştirenlerin, zamanın karşısında Morgan kadar başarılı olup olamayacaklarını ve bugün kendilerinin yaptığı çalışmaların hangi insani değerlere hizmet ettiğini düşünmelerinde yarar vardır.

Ünsal Oskay

Emeği Geçenler

Yazar   : Lewis Henry Morgan
Çevirmen   : Ünsal Oskay
Yayın Yönetmeni   : Senem Davis
Dizgici   : Yasemin Çatal
Editör   : Ahmet Bozkurt;Silya Zengilli
Grafiker   : Serhat Gürpınar;Engin Beyter

Satış

% 15
indirim
42.50
Liste Fiyatı : 50.00
Kazancınız : 7.50
 Favorilere Ekle
Ürün Tükendi.