Detaylar

Kategori Ekonomik Araştırmalar
Yayıncı Ekin Kitabevi
Liste Fiyatı 35.00
Format KiTAP
Barkod 9786053278269
Yayın Tarihi 2019-08-29
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 2.Baskı
Sayfa Sayısı 414
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 150 X 210

Çalışma Yaşamında Özel Gruplar

Dezavantajlı gruplar olarak da adlandırılan ve çalışma yaşa-mında özel olarak korunması gereken gruplar arasında çalışan kadınlar, çocuklar, gençler, yaşlılar, özürlüler, göçmenler/azınlıklar, eski hükümlüler vb. gruplar yer almaktadır. Bu grupların dezavantajları, fiziksel engelleri, işgücü piyasasının talep ettiği bilgi ve becerilerden yoksun olmaları ya da toplumsal değer yargılarından kaynaklanabilmektedir. Bu kişiler, özel durumları nedeniyle toplumsal ve ekonomik entegrasyon şansları diğer çalışanlara göre daha düşük olan kimselerdir.

Çalışma yaşamındaki özel gruplar, çalışma hayatında fiziksel veya toplumsal engellerle karşılaşmakta, işe girişte, iş hayatında ve işten çıkartılmada ayrımcılık yaşamaktadır. Özel politika gerektiren bu gruplar, yasalardaki pozitif ayrımcılık içeren düzenlemelere rağmen işgücü piyasasına sınırlı olarak katılabilmekte, katılanlar da çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Hemen hemen tüm ülkelerde kendini gösteren bu durum ile çeşitli sosyal politika uygulamaları yoluyla mücadele edilmektedir.

Doç. Dr. Salih Dursun ve Prof. Dr. Serpil Aytaç'in editörlüğünde, çalışma yaşamında dezavantajlı grupları ele alan bu kitap, birbirinden değerli öğretim elemanlarının katkılarıyla hazırlanmış.

Emeği Geçenler

Yazar   : Kolektif
Editör   : Serpil Aytaç
Dizgici   : Aslı Ayrancı
Editör   : Salih Dursun

Satış

% 4
indirim
33.60
Liste Fiyatı : 35.00
Kazancınız : 1.40
 Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %4 indirim