Detaylar

Kategori İnternet - İntranet
Yayıncı Papatya Yayıncılık
Liste Fiyatı 25.00
Format KiTAP
Barkod 9789756797440
Yayın Tarihi 2000-01-01
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 148
Kapak Karton
Kağıt 1.Hamur
Boyut 150 X 210
Basım Yeri İstanbul

Beyaz Kitap

Bilgi ve İletişim Teknolojileri İle Yasama İlişkisi
İnternetin küresel, merkezi olmayan ve sınır tanımayan doğası, İnternetle ilgili sorunlar ve tartışma konularında, devletlerin tek başlarına etkili ve tatmin edici yasal düzenlemeler yapmasını olanaksız kılmaktadır. Bu olgu, devletlerin, teknoloji ve özellikle küresel iletişimdeki gelişmeleri izlemesi, kendi yasal düzenlemeleri ve düşünce ve politika üretme tarzlarına, bu alanlarda ulaşılan sonuçları da yapısal olarak uyarlaması gerektiği anlamına gelmektedir.

Yasama Erkinin Çağdaş Paylaşımı
Yasal düzenlemeler alanında devletin rolü her ne kadar hâlâ hayati öneme ve yönlendirici niteliğe sahip ise de çağın gereği, devletin yasa yapmadan önce risk çözümlemeleri yapması, tek başına yasal düzenleme yerine; daha demokratik yaklaşımlara yol açan, işbirliği, koordinasyon, danışma, birlikte düzenleme ve öz-düzenleme gibi yeni kavramlara daha fazla önem vermesidir. Örneğin, devletlerin acilen yasa/lar yapmak yerine, İnternetin kullanımından veya İnternet üzerinden çocuk pornografisi gibi belli içeriklere erişilebilmesinden dolayı ortaya çıkan bazı riskleri dikkatle değerlendirmesi daha önemlidir. Bu öncelik, aynı zamanda politika sürecinin açık ve saydam olmasını, ilgili tüm tarafların görüşlerinin sürece katılmasını da gerektirmektedir. Yukarıda değinildiği gibi, günümüzde devlet eliyle yasalaştırmanın artık birden çok seçeneği vardır ve bunlar, İnternetle ilintili politikaların geliştirileceği çağdaş devlet gündemlerinde mutlaka yer almalıdır.

İnterneti Yasallaştırırken Çağa Uyum...
Beyaz Kitapın amacı, işte bu gelişmelere dikkat çekmek ve Türkiyede Olumlu İnternet Düzenlemeleri için hükümete öneriler sunmaktır. Bu gelişmelerin bilinmesinde aynı zamanda ilgili tüm taraflar için de yarar olduğu açıktır

Emeği Geçenler

Yazar   : Yaman Akdeniz

Satış

% 15
indirim
21.25
Liste Fiyatı : 25.00
Kazancınız : 3.75
 Favorilere Ekle
Ürün Tükendi.