Detaylar

Kategori Etnik Kitaplar
Yayıncı İletişim Yayınları
Liste Fiyatı 29.00
Format KiTAP
Barkod 9789750517952
Yayın Tarihi 2015-07-10
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 192
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 130 X 195

Araftaki Ermenilerin Hikayesi; Ne Hz. İsa'ya, Ne de Hz. Muhammed'e Yaranabildik

Meraklanıp büyüklerimize sorduğumuzda sağlıklı yanıt alamıyorduk... Asimile olmuşlardı, Kürt ve İslâm kültürünü benimsemişlerdi. Bizi de bu kültüre hapis ettiler... 'Filla' [Kürtçede Hıristiyan] olarak suçlanmamak için daha fazla camiye gidip ibadet ediyorduk. Ama yine de çevrenin gözünde 'Mıslimeni'ydik... Bizim için şöyle söylerlerdi: 'Mıslimeni'dir ama, onlarda yalan yok, iftira yok, hırsızlık yok, dolandırıcılık yok. Hepsi çalışkan ve zanaatkâr, sözlerinin eri.' Önce kötü bir şeymiş gibi 'Mıslimeni' [Kürtçede dönme] diye vurgulayıp, sonra överlerdi.

Şırnaklı Aram

Müslüman çoğunluğun içinde, yüz yıldır Müslüman gibi yaşayan Ermenilerin hikâyesi. Sünni bir Türk/Kürt gibi ya da Kürt/Alevi gibi... Bazısı, gibi yaşamakla kalmayıp, molla-müezzin olmuş, hacca gitmiş. Ama çoğunlukla yine de tam benimsenmemiş, yabancı görülmüşler. Bugün, Ermeni kimliklerine rücu edenler de, Hıristiyan Ermeniler tarafından kabul görmekle ilgili sıkıntı yaşıyorlar. Her iki tarafın gözünde de dönme sayılıyor onlar.

Vercihan Ziflioğlu, Ne Hz. İsa'ya ne Hz. Muhammed'e yaranabilen bu araftaki hayatları anlatıyor. Saklanmanın, yüzleşmenin ve açığa çıkmanın deneyimleri...

Emeği Geçenler

Yazar   : Vercihan Ziflioğlu
Editör   : Tanıl Bora
Grafiker   : Suat Aysu
Düzeltmen   : Birhan Koçak
Yayın Yönetmeni   : Adem Erkoçak

Satış

% 15
indirim
24.65
Liste Fiyatı : 29.00
Kazancınız : 4.35
 Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %15 indirim