Format KiTAP
Barkod 9789750511349
Yayın Tarihi 2013-01-17
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 293
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 130 X 195

Emeği Geçenler :
Yazar   : Metin Çınar

Bu tarafta Anadolu çocuğu heder olup giderken, başkalarını düşünmek vazifemiz değildir. Tufan olsa, yerden cehennem fışkırsa, gökten yağmur yerine taş yağsa da umurumuzda değil, kim ne olursa olsun; Anadoluludan maada kimse aklımızı işgal edemez. Herhangi bir tehlikenin önünde duyduğumuz endişe, yalnız Anadolu içindir. Çünkü: O biziz ve biz oyuz.
(Anadolu, 1921)

Turancılığa da Osmanlıya da sırt çeviren, milletin ve vatanın özü olarak sadece ve sadece Anadoluyu gören Anadoluculuk, erken Cumhuriyet döneminin biraz kenarda köşede kalan bir düşünce akımıydı. Siyasette yer tutamadılar, buna karşılık entelektüel alanda küçümsenmeyecek bir mesaileri oldu, kadrolaştılar. Bu birikim ve kadrolaşma, tek parti döneminin son evresinde CHP içinde güçlü bir grup teşkil etmelerini sağladı. Anadolucu ekip, CHP içindeki muhafazakâr kanadın omurgasını oluşturdu.

Metin Çınarın çalışması, Anadoluculuğun öncü şahsiyetlerinin, Mükrimin Halil Yinançın, Remzi Oğuz Arıkın, Nurettin Topçunun düşünce dünyasını ele alıyor. Anadolucu kadroların CHPye nüfuzunu sağlayan Memduh Şevket Esendalın etkisi, tavrı ve fikirleri, kitabın önemli bir bölümünü oluşturuyor. Akım içindeki farklılaşmalar, söz konusu düşünürlerin yanı sıra, Anadoluculuğun değişik renklerini ortaya koyan dergiler boyunca takip ediliyor: Anadolu, Dikmen, Dönüm, Millet, Hareket, Çığır, Bizim Türkiye Gerek inşa dönemindeki resmî milliyetçiliğin, gerek tek parti CHPnin, zannedildiği kadar homojen olmadığını gösteren, ilginç bir çalışma.

devamını oku..
Kategori : Milliyetçilik
% 15
indirim
31.88
Liste Fiyatı : 37.50
Kazancınız : 5.62
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %15 indirim