Yazar : M. Rauf Ateş
Yayıncı : Doğan Kitap
Fiyat: 16.15 TL   Liste Fiyatı : 19.00 TL
Ürün Tükendi. % 15 İndirim
Barkod-ISBN : 9786050917819
Yayın Tarihi : 2013-11-00
Yayın Dili : Türkçe
Orjinal Adı : Aile Şirketleri İçin Büyüme Stratejileri
Baskı Sayısı : 1.Baskı
Sayfa Sayısı : 240
Kapak : Karton
Kağıt : 2.Hamur
Boyut : 140 X 230
Basım Yeri : İst.
Hakkında
Yorumlar
Resimler ve Dosyalar
Türkiyedeki aile işletmeleri için bir rehber...

Dünyanın bilinen en eski şirketi olan Kongo Gumi, Japonyada 578 yılında kuruldu ve 1500 yıl boyunca ayakta kalmayı başardı. Finansal sıkıntılar ve yeni kuşağın kötü yönetimi nedeniyle birkaç yıl önce battı.
Ermenistan kökenli Avedis Zildjian (Zilciyan) Co., 1623 yılında kuruldu. Şu anda faaliyetlerine ABDde devam ediyor
ABDnin en eski aile işletmelerinden biri olan Grays Store adlı şirket 2012 yılında kapısına kilit vurdu. Şirket tam anlamıyla geleneksel bir aile işletmesiydi, üstelik tam 224 yaşındaydı
Faber-Castell 252 yılı geride bırakan aile şirketlerinden
Türkiyede ise durum çok iç açıcı değil. Türk aile şirketleri, Japonyadaki, ABDdeki, İngilteredeki ya da Almanyadaki benzerlerine göre henüz çok gençler. Ve bu genç aile şirketlerini pek çok sorun bekliyor: Şirketlerle birlikte aileler büyüyor, birey sayısı artıyor. Geçmişte kurucunun tek başına ya da kardeşleriyle yönettiği şirketlere, çocuklar, kuzenler, torunlar, gelinler ve damatlar da ekleniyor. Şirketi bir aşama üste çıkarabilme, modern bir yönetim organizasyonu kurabilme ve gerekirse dönüştürebilme gibi zorluklar da aile işletmelerini bekleyen önemli zorluklardan

M. Rauf Ateş, Aile Şirketleri İçin Büyüme Stratejilerinde dünyadan ve Türkiyeden örneklerle sorunu inceliyor. Bu kitabı yazarken, Türkiyedeki aile işletmelerinin ihtiyaçlarını karşılamayı amaçladım diyen deneyimli gazeteci, şirketler açısından kritik verileri ve analizleri paylaşırken, örnek uygulamalara ve başarı öykülerine de yer veriyor.

Yazar hakkında:
22 Aralık 1964 yılında doğdu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra aynı üniversitenin İktisat Fakültesinde, Para Banka yüksek lisansı yaptı. 1991 yılında Londrada, City Üniversitesi School of Jurnalismde kısa süreli gazetecilik eğitimi aldı. Gazeteciliğe, üniversite eğitimi sırasında, Türk Haberler Ajansında başladı. Ardından Güneş gazetesi, Akis ve Yankı dergilerinde çalıştı. 1988 yılında Karacan Yayınlarının çıkardığı Kapital dergisinin yayın yönetmenliğini yaptı. 1993 yılında ise DBR bünyesine, Capital dergisine katıldı. 1998-2003 yılları arasında Capital dergisinin yayın yönetmenliğini yaptı. Şu anda Capitalin yanı sıra Ekonomist ve PCNet dergilerinin yayın direktörlüğünü yürütüyor. Yeni Normal, Şirket Doktoru, KOBİ Doktoru, Türkiyede Siemensin Tarihi, Sıradışı Girişim, İnovasyon Hayat Kurtarır, Teşekkürü Bir Borç Bilirim, Yarının Aile Şirketleri ve Gelecek 500 adlı kitapları yayınlandı.

Okuyucu Yorumları