Detaylar

Kategori Etnik Kitaplar
Yayıncı İletişim Yayınları
Liste Fiyatı 40.50
Format KiTAP
Barkod 9789750507281
Yayın Tarihi 2015-08-12
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 3.Baskı
Sayfa Sayısı 384
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 130 X 195

1915 Yazıları

Ermeni meselesiyle ilgili yaptığı çalışmalarla dikkat çeken Taner Akçam, 1915 Yazıları'nda bir araya getirilen makalelerinde çözümsüzlük girdabında sürüklenen sorunu değişik yönleriyle ele alıyor. 1915 hakkındaki en basit doğruları karartmak için gösterilen çabaları gözler önüne seren; ilgili kişi ve kurumların tarihsel gerçekleri nasıl çarpıttıklarını, belgeler üzerinde tahrifata varan oynamalar yaptıklarını ortaya koyan Akçam, var olduğunu ileri sürdüğü inkâr endüstrisi ile hesaplaşıyor. Türkiye'de soykırım konusunda mevcut eksik bilgilenmelerin ve yanlışlıkların giderilmesine önemli bir katkı sağlayan bu kitaptaki makaleler, Türk-Ermeni ilişkilerinin normalleşmesi yolunda atılması gereken adımlara da işaret ederek iki halkın kardeşlik ve dostluk temelinde bir arada yaşamaları yolunda ufuk açıyor.

Türk tarihçiliği ve belge kullanma geleneği konusunda yapılacak tartışmalara da katkı sunan 1915 Yazıları, konuyla ilgili kapsayıcı ve karşılaştırmalı araştırma biçimiyle, Türkiye'de genel olarak hem siyasetçilerde hem akademisyenlerde egemen olan yalnızca ve esas olarak Osmanlı arşiv belgelerine güvenmek tutumunun ne kadar doğru olduğunu da sorguluyor.

Tüm bunların yanı sıra soykırım kavramını uluslararası hukuk bağlamında gözden geçiren ve Uluslararası Ceza Mahkemeleri kararları ışığında değerlendiren Akçam, sadece Türk diplomasisinin içine düştüğü açmazları değil soykırımın ne olup ne olmadığını da inceliyor.

Geçmişi inkâr etmek yerine, anlamayı tercih edenler için önemli bir çalışma.

Emeği Geçenler

Yazar   : Taner Akçam

Satış

% 15
indirim
34.43
Liste Fiyatı : 40.50
Kazancınız : 6.07
 Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %15 indirim